O plemeni

 

Velikost a hmotnost: průměrná kohoutková výška psa je 28 palců (71 cm), feny 26 palců (66 cm). Průměrná tělesná hmotnost psa je 140 -1 50 liber (64 - 69 kg), feny 110 -120 liber (50 - 54,5 kg).

 

Zbarvení: černé: sytě uhlově černé, které může být zabarveno do bronzova, přičemž je povolena bílá na hrudi, na prstech a na špičce ocasu. hnědé: může být čokoládové nebo bronzové s povolenými bílými skvrnami jako u černé. bílé: s černými znaky, kdy se upřednostňuje černá hlava s úzkou bílou lysinkou, ohraničeným sedlem, černou zádí a ocasem.

 

Vzhled: hlava: široká a masivní, s dobře vyvinutým týlním hrbolem, bez výrazného stopu. Čenichová partie je krátká, čistě tvarovaná, spíš hranatá, krytá je krátkou, jemnou srstí.

 

Oči: malé, temně hnědé, spíše dosti daleko od sebe posazené, neodhalují oční spojivku.

 

Uši: malé, posazené ve výši mozkovny, leží těsně u hlavy, jsou kryté krátkou srstí bez třásní.

 

Zuby: mají mít nůžkový skus, ale toleruje se i klešťový.

 

Krk: silný, dobře posazený na plecích.

 

Tělo: má hlubokou, dostatečně prostornou hrud, hrudník s dobře vyvinutými žebry, hřbet je široký a rovný, bedra silně osvalená.

 

Končetiny: hrudní končetiny jsou dokonale rovné, dobře osvalené, lokty přiléhají k tělu a jsou nízko položené. Pánevní končetiny jsou velmi dobře stavěné, slabá bedra a tzv. kravský postoj jsou nežádoucí.

 

Tlapy: velké, opatřené blánami, dobře tvarované.

 

Ocas: přiměřeně dlouhý, dosahující téměř k hleznům, celý dobře osrstěný, ale bez vlajky. V postoji visí dolů s lehkým zatočením na konci, v pohybu je nesený o něco výše. Zakroucený nebo přes hřbet nesený je krajně nežádoucí.

 

Srst: dvojitá, hladká a hustá, drsná na dotyk, přirozeně mastná, odolná vůči vodě. Hrudní končetiny jsou dobře osrstěné, stejně jako tělo, srst na hrudi netvoří kučery. Pánevní končetiny jsou osrstěné lehčeji.

 

Povaha: Novofunlanďan je inteligentní, velmi silný a samostatný pes. Je to prostě osobnost sama o sobě. V žádném případě po něm nemůžeme požadovat naprosté podřízení, jaké bývá zvykem například u služebních plemen. Jeho výchova proto musí být důsledná a je třeba s ní začít již od nejútlejšího věku. Pokud budete dodržovat při výchově základní pravidla, kterých je ostatně třeba se držet při výchově každého psa, tak ze štěněte vyroste sice velký, ale velmi roztomilý a přítulný kamarád. Novofunlanďan se vyznačuje věrností a touhou po lásce, kterou také sám projevuje. Má jemný cit v zacházení s lidmi, je vznešený, velkomyslný a pomáhá slabým a menším. V těchto charakterových vlastnostech předčí ostatní plemena. Pokud toužíte po společenském kliďasovi, tak je Novofundlanďan určen právě pro vás. Vyznačuje se vysokým prahem dráždivosti a trpělivosti. S cizím člověkem ovšem již tak snadno přátelství nenavazuje. Přesto z toho všeho vyplývá, že novofundlandský pes se nehodí k hlídání objektů, pokud jej nechcete využít pouze jako odstrašení (vzhledem k jeho velikosti). Dá se předpokládat, že namísto ochrany majetku přivítá vetřelce vrtěním ocasu, maximálně však štěkáním. Samozřejmě je zde myšleno klasické hlídání objektu, ale pokud se jedná o jeho vlastní teritorium (byt, dům), tak mohou být jeho reakce velice odlišné. Také svou smečku je vždy ochoten bránit, což při jeho váze není zanedbatelná vlastnost. Ostřejší a ostražitější jsou pak většinou feny. Pokud jste však obdivovateli služebního výcviku, lze novofundlaďana vycvičit jako vodního záchranáře, nebo jako pracovního psa pro tahání nákladů. Pro takové využití má nesporné předpoklady a to obdivuhodnou inteligenci a fyzickou sílu.

 

Vy kteří, spatřujete ve svém psu takového přítele a člena rodiny, aby vám byl rovnocenným partnerem a zároveň netrpíte falešnou láskou ani prostoduchými romantickými představami, opatřete si Novofundlanďana. Odměnou za péči a rozvážnou výchovu vám bude skutečná osobnost, oddaný přítel s vlastními názory, jemuž budete středem života.

 A pamatuj!

Můj pane, žiji deset až patnáct let.

Každé odloučení od Tebe pro mě znamená utrpení. Pomysli na to,než si mne opatříš.

Dopřej mi čas, abych pochopil, co ode mne žádáš.

Pěstuj si u mě důvěru – tou já žiji.

Nehubuj mě dlouho a nezavírej mě za trest.

Ty máš svou práci, zábavu a přátele, já mám jen Tebe.

Hodně se mnou mluv.

I když Tvým slovům úplně nerozumím, stačí mi Tvůj hlas, kterým se na mě obracíš.

Pamatuj, že nikdy nezapomenu, jak se se mnou zachází.

Rozmysli si, než mě uhodíš.

Mé čelisti mohou snadno rozdrtit kosti Tvé ruky, ale já toho nikdy nevyužiji.

Než mi mrzutě vytkneš neochotu nebo lenost, uvědom si, že i já můžu mít své potíže.

Možná mě trápí nevhodná potrava, snad jsem byl dlouho na sluníčku nebo už mám slabé, opotřebované srdce.

Postarej se o mě, i když zestárnu.

Vždyť i Ty budeš jednou starý.

Buď se mnou v každé těžké chvíli, s tebou je pro mě vždycky všechno lehčí.